जालोद्गीर्णैः + उपचितवपुः → जालोद्गीर्णैरुपचितवपुः
ः + उ
no rule named — the builder's table does not hold this change
भवनशिखिभिः + दत्तनृत्त्योपहारः → भवनशिखिभिर्दत्तनृत्त्योपहारः
ः + द्
no rule named — the builder's table does not hold this change
हर्म्येषु + अस्याः → हर्म्येष्वस्याः
उ + अ
कुसुमसुरभिषु + अध्वखेदम् → कुसुमसुरभिष्वध्वखेदं
उ + अ
नयेथाः + लक्ष्मीम् → नयेथा
ः + ल्
लक्ष्मीम् + पश्यन् → लक्ष्मीं
म् + प्
पश्यन् + ललितवनितापादरागाङ्कितेषु → पश्यंल्ललितवनितापादरागाङ्कितेषु
न् + ल्
जाल + उद्गीर्ण → जालोद्गीर्णैः
अ + उ → ओ · falls inside the syllable लो
उपचित + वपुस् → उपचितवपुः
अ + व्
no rule named — the builder's table does not hold this change
केश + संस्कार → केशसंस्कारधूपैः
अ + स्
no rule named — the builder's table does not hold this change
संस्कार + धूप → केशसंस्कारधूपैः
अ + ध्
no rule named — the builder's table does not hold this change
बन्धु + प्रीति → बन्धुप्रीत्या
उ + प्
no rule named — the builder's table does not hold this change
भवन + शिखिन् → भवनशिखिभिः
अ + श्
no rule named — the builder's table does not hold this change
दत्त + नृत्त्य → दत्तनृत्त्योपहारः
अ + न्
no rule named — the builder's table does not hold this change
नृत्त्य + उपहार → दत्तनृत्त्योपहारः
अ + उ → ओ · falls inside the syllable त्त्यो
कुसुम + सुरभि → कुसुमसुरभिषु
अ + स्
no rule named — the builder's table does not hold this change
अध्वन् + खेद → अध्वखेदम्
न् + ख्
ललित + वनिता → ललितवनितापादरागाङ्कितेषु
अ + व्
no rule named — the builder's table does not hold this change
वनिता + पाद → ललितवनितापादरागाङ्कितेषु
आ + प्
no rule named — the builder's table does not hold this change
पाद + राग → ललितवनितापादरागाङ्कितेषु
अ + र्
no rule named — the builder's table does not hold this change
राग + अङ्कित → ललितवनितापादरागाङ्कितेषु
अ + अ → आ · falls inside the syllable गा
The stanza's joins are the two everyday outcomes, visarga before a voiced sound and short vowels meeting. जालोद्गीर्णैरुपचितवपुः and भवनशिखिभिर्दत्त- turn a visarga to र् before a vowel or a voiced consonant: जालोद्गीर्णैः + उपचित-, भवनशिखिभिः + दत्त-. हर्म्येष्वस्याः and कुसुमसुरभिष्वध्वखेदं are the उ of the locative plural going to व् before a vowel (Pāṇini 6.1.77): हर्म्येषु + अस्याः, कुसुमसुरभिषु + अध्वखेदम्. नयेथा लक्ष्मीं loses a visarga before ल् (8.3.17, 8.3.22): नयेथाः + लक्ष्मीम् prints नयेथा. And पश्यंल्ललितवनिता- shows न् before ल् becoming a nasalised ल् (ल्ँ), the न् of पश्यन् assimilating to the following ल.
- Chinnaya Sūri, Bālavyākaraṇam — సంధిపరిచ్ఛేదము; vendor/balavyakaranam-sandhi.txt